Zmiany w podatku od nieruchomości w 2025 r.

Ministerstwo Finansów planuje zmiany dotyczące podatku od nieruchomości, które będą miały kluczowe znaczenie dla przedsiębiorców gdyż zwiększają ich obciążenie podatkowe!

Nowa definicja pojęć „budowla” oraz „budynek” które będą funkcjonować na potrzeby opodatkowania podatkiem od nieruchomości (koniec z odwołaniem do definicji z prawa budowlanego) oznacza konieczność przeprowadzenia w przedsiębiorstwie kontroli wewnętrznej stosowanych dotychczas zasad kwalifikacji obiektów budowlanych, gdyż może się okazać że od 1 stycznia 2025 r. będziemy zobowiązani do ponoszenia większych ciężarów podatkowych.

Przyczyną zmian nie jest wyłącznie wieloletnia świadomość Ministerstwa o znacznych nieścisłościach związanych z podatkiem od nieruchomości, ale przede wszystkim zobowiązanie ustawodawcy jakie dokonał Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 4 lipca 2023 r. o sygn. akt: SK 14/21, który orzekł o niekonstytucyjności definicji budowli. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, iż po raz kolejny NSA zwrócił uwagę na błąd w konstrukcji przepisów podatku od nieruchomości, który doprowadza do stosowania w odniesieniu do przepisu podatkowego wykładni systemowej zewnętrznej (wyrok z dnia 13 lutego 2024 r. o sygn. akt: II FSK 4345/21 dotyczący infrastruktury portów rzecznych).

Planowane zmiany dotkną również właścicieli, posiadaczy samoistnych i posiadaczy zależnych (na podstawie umowy ze SP lub JST) infrastruktury kolejowej, gdyż projekt nowelizacyjny zakłada zwolnienie z podatku od nieruchomości dla infrastruktury kolejowej w zakresie gruntów, budynków i budowli wchodzących w skład terminala towarowego (ma to mieć zastosowanie wstecz już od 1.01.2024).

Nowelizacja przewiduje również ograniczenie zwolnienia z podatku od nieruchomości gruntów, budynków i budowli na obszarze części lotniczych lotnisk publicznych (zwolnieniu będą od 2025 r. podlegać grunty jedynie w tej ich części, która zajęta jest na budynki i budowle).

Z większym obciążeniem od nowego roku w podatku od nieruchomości spotkają się również instytuty badawcze – zwolnione z opodatkowania będą już tylko nieruchomości lub ich części zajęte na realizację zadań podstawowych (pozostałe nieruchomości niewykorzystywane na działalność instytutu badawczego – np. wynajem komercyjny, będą opodatkowane na zasadach ogólnych).

Nastąpić ma powrót brzmienia przepisu sprzed zmiany wprowadzonej od dnia 1 stycznia 2022 r., tj. zwolnienie z podatku od nieruchomości budynków i budowli na obszarze części lotniczych lotnisk użytku publicznego, a w zakresie gruntów jedynie tej ich części, która zajęta jest na te budynki i budowle.

Zmiany mają również dotyczyć nowych zasad opodatkowania nieruchomości garaży wielostanowiskowych w budynkach mieszkalnych, gdyż obecne przepisy skutkują opodatkowaniem w wyższej wysokości właścicieli miejsc postojowych w garażach wielostanowiskowych będących wyodrębnionymi lokalami w budynkach mieszkalnych niż osób mających prawo do korzystania z miejsca postojowego w hali garażowej w budynku mieszkalnym, stanowiącej element nieruchomości wspólnej.

Powyższe wynika z opublikowanego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej, nr z wykazu: UD72- https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12386262/katalog/13064860#13064860

Autor: Mateusz Cedro, Senior Manager, ADN Doradztwo Podatkowe

JUŻ DZIŚ PRZYGOTUJ SIĘ DO ZMIAN >>