Szkolenie online Podatek VAT i CIT w firmach branży wodociągowo-kanalizacyjnych w 2024 roku

Cena: 1390 zł + 23% VAT

Kategoria: ,

Czas trwania: 2 dni
Cena: 1390 zł + 23% VAT
Szczegółowy plan
Prowadzący szkolenie

Mateusz Cedro – prawnik, ekspert podatkowy, doktorant Uniwersytetu Łódzkiego. Od 2011 roku współpracuje z podmiotami zajmującymi się obsługą prawo-podatkową podmiotów gospodarczych. Doświadczenie zawodowe zdobywał m.in. w ADN Podatki Sp. z o.o. Spółka Doradztwa Podatkowego, Kancelarii Doradcy Podatkowego Radosława Żuka, Kancelarii Adwokackiej Adwokata Marcina Górskiego oraz jako Współwłaściciel w LTC Aquila Sp. z o.o. i Partner/Dyrektor ds. Postępowań Podatkowych w TAXEO Komorniczak & Wspólnicy. Wykładowca na SGH Warsaw School of Economics, w Wyższej Szkole Bankowej w Toruniu oraz w Akademii Leona Koźmińskiego. Doświadczenie eksperckie zdobywał doradzając przy transakcjach gospodarczych pod kątem ich konsekwencji prawnych oraz opodatkowania podatkami dochodowymi i VAT. Uczestniczył w przeglądach prawnych i podatkowych, sporządzał dokumentacje cen transferowych dla klientów z branży stalowej, ubezpieczeniowej, finansowej, IT oraz marketingowej. Posiada bogate, kilkunastoletnie doświadczenie doradcze oraz szkoleniowe z zakresu prawa podatkowego oraz postępowań sądowo-administracyjnych. Szkolił na rzecz instytucji finansowych (banków, zakładów ubezpieczeń, spółek leasingowych) oraz przeprowadził zajęcia indywidulane na zlecenia takich firm jak: Natur Produkt Pharma Sp. z o.o., Polish Airport Academy Sp. z o.o., Investa Sp. z o.o., RINGIER AXEL Springer PL, Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o., QIAGEN Business Services Sp. z o.o., Sewe Sp. z o.o., Green&Efficiency Services Real ES, ALBA Polska Sp. z o.o., Komatsu Poland Sp. z o.o., EURO-NET Sp. z o.o.

Radosław Kowalski – prawnik, doradca podatkowy. Od 1994 roku pracował kolejno w: KMW Engineering Sp. z o.o. oraz Wydawnictwie Naukowym PWN S.A., gdzie zajmował się obsługą prawną firm. Od 1999 roku zajmował się obsługą prawną wierzytelności, kierował pracami zespołu windykacji w jednej z największych w Polsce firm teleinformatycznych. Obecnie jest właścicielem kancelarii doradztwa podatkowego. Autor licznych publikacji z zakresu prawa podatkowego, a także komentarzy i odpowiedzi na pytania czytelników m.in. w Pulsie Biznesu, Rzeczpospolitej, Gazecie Podatkowej. Jest autorem licznych programów szkoleniowych dla zróżnicowanych branż, m.in.: wodociągi, energetyka, budownictwo, farmacja, hotelarstwo, media, leasing. Specjalizuje się w podatkach dochodowych oraz w podatku od towarów i usług. Prowadzący szkolenia zamknięte z zakresu VAT, CIT, PIT, faktur, delegacji, reprezentacji i reklamy, KUP, świadczeń na rzecz pracowników, w tym dla przedstawicieli takich firm jak: Grupa Hoteli WAM, IKEA Retail Sp. z o.o., Oriflame Poland Sp. z o.o., PGNiG, Poczta Polska, Super-Pharm Poland Sp. z o.o., TVP SA, Totalizator Sportowy Sp. z o.o., Telewizja POLSAT SA, TVN SA, WARBUD SA, KR Group, ZIELONOGÓRSKIE WODOCIĄGI I KANALIZACJA Sp z o.o., TVN.S.A. Torpol S.A.

Adresaci szkolenia

Szkolenie dedykowane jest pracownikom z branży wodociągowo-kanalizacyjnej. Celem szkolenia jest przybliżenie zmian wprowadzonych w ramach ostatnich nowelizacji podatkowych, które są lub mogą być ważne dla spółek branży wodociągowo-kanalizacyjnych oraz odświeżenie informacji nt. typowych i mniej typowych branżowych problemów podatkowych.

Program szkolenia

Kolejność omawianych bloków może ulec zmianie.

CZĘŚĆ I
Podatek VAT

1. Czynność opodatkowane VAT w branży WOD-KAN

2. Kary umowne, odszkodowania, wynagrodzenia za nielegalny pobór wody i odprowadzanie ścieków a VAT.

3. Opłaty za badania jakości ścieków i zwiększenia za zanieczyszczenia a VAT.

4. Nieodpłatne świadczenia a sponsoring – opodatkowanie VAT różnych form wspierania przez spółkę wodociągowo-kanalizacyjną lokalnej społeczności.

5. Moment powstania obowiązku podatkowego dla usług podstawowych i dodatkowych świadczonych przez przedsiębiorstwa z branży wodociągowo-kanalizacyjnej.

6. Stawki VAT w branży wodociągowo-kanalizacyjnej – kiedy 8 % a kiedy 23 % – przegląd stanowisk praktycznych.

7. Wiążące Informacje Stawkowe – kiedy warto wystąpić dla potwierdzenia stawki 8% i na co w szczególności zwrócić uwagę?

8. Przegląd najciekawszych podejść praktycznych, orzeczeń i interpretacji istotnych dla branży wodociągowo-kanalizacyjnej i usług komunalnych, w tym m.in.
a) opłaty za tzw. bezumowne korzystanie,
b) wymiana wodomierzy,
c) zajęcia pasa drogowego,
d) wykonawstwo zastępcze,
e) straty wody, gwarancje i zasady ich rozliczania.

9. Korekty rozliczeń w VAT po SLIM VAT oraz po zmianach KSeF w branży wodociągowo-kanalizacyjnej.

10. Ulga na złe długi i jej stosowanie ze szczególnym uwzględnieniem sprzedaży konsumenckiej.

11. Odliczanie podatku naliczonego przez spółkę branży wodociągowo-kanalizacyjnej.

12. Odliczanie częściowe.

13. Zwrot nadwyżki VAT – terminy zwrotu po nowelizacjach SLIM VAT w branży wodociągowo-kanalizacyjnej.

14. Obowiązkowy KSeF – jak i kiedy zacząć się przygotowywać do wdrożenia KSeF.

CZĘŚĆ II
Podatek CIT

1. Spółka wodociągowo-kanalizacyjna jako podatnik CIT.

2. Przychody w spółce WOD-KAN – najważniejsze zagadnienia – czy eksperymenty podatkowe ostatnich lat wpłynęły na przychody spółki wodociągowo-kanalizacyjnej?

3. Moment rozpoznania przychodu w branży wodociągowo-kanalizacyjnej (dostarczanie wody, odprowadzanie i oczyszczanie ścieków), nielegalny pobór mediów a przychody, przedpłaty a przychód podatkowy. Czy klasyfikacja świadczenia w VAT ma znaczenie dla momentu uzyskania przychodu?

4. Świadczenia nieodpłatne – bezumowne korzystanie z gruntów, nieodpłatne otrzymanie i użytkowanie infrastruktury (sieci, przyłącza wod-kan), rozbudowa sieci ze strony inwestora, nieodpłatne ustanowienie służebności przesyłu.

5. Co z tymi płatnościami i zapowiadanym przychodem ze względu na przyjęcie zapłat gotówkowych?

6. Ulga na złe długi w CIT – czy spółka branży wodociągowo – kanalizacyjnej ma obowiązek ją stosować?

7. Wybrane zagadnienie kosztowe istotne dla branży wodociągowo-kanalizacyjnej:
a) odpłatne zajęcie pasa drogowego, przebudowa drogi publicznej, wycinka drzew,
b) opłata za służebność przesyłu,
c) odszkodowania za zniszczenia związane z budowa infrastruktury liniowej,
d) opłata za umieszczenie infrastruktury technicznej (sieci wod-kan) niezwiązanych z potrzebami zarządzania drogami lub potrzebami ruchu drogowego związana z budową nowej infrastruktury.

8. Problematyka rozliczania wydatków remontowych i modernizacyjnych w branży wodociągowo-kanalizacyjnej.

9. Wybrane ulgi podatkowe w spółce wodociągowo-kanalizacyjnej.

10. Inne bieżące problemy.

11. Podsumowanie.

Informacje organizacyjne

Cena: 1390 zł + 23% VAT

Cena obejmuje:
• dostęp do platformy MS Teams w czasie realizacji szkolenia
• autorskie materiały szkoleniowe
• certyfikat
• dostęp do platformy szkoleniowej na okres 6 miesięcy

Każda zgłoszona osoba musi dysponować komputerem lub innym urządzeniem mobilnym z wbudowanym głośnikiem (opcjonalnie kamerą i mikrofonem) oraz dostępem do Internetu.

Wyżej wymieniony sprzęt nie obliguje Państwa do udostępniania swojego wizerunku, jest potrzebny, aby móc aktywnie uczestniczyć w szkoleniu.

Decyzję o finalizacji szkolenia podejmujemy na 6-7 dni przed datą jego realizacji. Prosimy mieć to na uwadze i nie zwlekać z rejestracją na wybrane zajęcia. O potwierdzaniu szkoleń decyduje liczba zgłoszeń.

Harmonogram szkolenia

Dzień przed szkoleniem Uczestnik otrzyma materiały szkoleniowe w formie elektronicznej 09:30 – rozpoczęcie logowania przez Uczestników 10:00-16:00 – szkolenie w trakcie szkolenia przewidziane są przerwy

Masz pytania? Chętnie odpowiemy.

Norbert Saks
22 208 28 85
norbert.saks@adnakademia.pl

Joanna Domaszewska
22 208 28 28
joanna.domaszewska@adnakademia.pl

Dostępne terminy

Zapytaj o najbliższy termin szkolenia: szkolenia@adnakademia.pl

Zaufali nam: