Szkolenie online
Egzekucja należności w Powiatowych Urzędach Pracy w świetle ustawy z dnia 20.03.2025 roku o rynku pracy i służbach zatrudnienia
Kategoria: Online Prawo, Online Rachunkowość Budżetowa, Szkolenia online budżetowe
Szkolenie skierowane jest do pracowników powiatowych urzędów pracy zajmujących się dochodzeniem i egzekwowaniem nienależnie pobranych świadczeń, a także do osób odpowiedzialnych za przestrzeganie dyscypliny finansów publicznych.
Celem szkolenia jest kompleksowe omówienie przepisów dotyczących dochodzenia świadczeń nienależnie pobranych w świetle ustawy z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia oraz regulacji wykonawczych obowiązujących od 25 marca 2024 r. Uczestnicy zdobędą praktyczną wiedzę na temat procedur administracyjnych, decyzji zobowiązujących, odsetek, przedawnienia, odpowiedzialności majątkowej, postępowań egzekucyjnych oraz obowiązków wierzyciela w kontekście dyscypliny finansów publicznych.
Wieloletni praktyk w administracji publicznej, specjalizujący się w dochodzeniu należności oraz egzekucji administracyjnej, wykładowca z doświadczeniem szkoleniowym.
1. Analiza definicji świadczenia nienależnie pobranego w świetle art. 246 ustawy z dnia 20.03.2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia.
2. Rodzaje decyzji ustalających i zobowiązujących do zwrotu nienależnie pobranych świadczeń. Konstrukcja prawna decyzji zobowiązującej do zwrotu nienależnie pobranego świadczenia oraz określenie terminu na gruncie art. 246 ustawy z dnia 20.03.2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia.
3. Procedura dochodzenia świadczeń nienależnie pobranych na gruncie ustawy z dnia 20.03.2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia.
4. Rodzaje ulg względem świadczeń nienależnie pobranych na gruncie ustawy z dnia 20.03.2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Postępowanie w sprawie rozłożenia na raty, odroczenia terminu płatności, umorzenia należności w całości lub w części w odniesieniu do nienależnie pobranych świadczeń.
5. Naliczanie odsetek od nienależnie pobranych świadczeń w świetle nowej regulacji ustawowej.
6. Odpowiedzialność małżonka za zwrot nienależnie pobranego świadczenia.
7. Przedawnienie na gruncie ustawy z dnia 20.03.2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia.
8. Wygaśnięcie roszczenia starosty z tytułu nienależnie pobranego świadczenia.
9. Obowiązek dochodzenia świadczeń nienależnie pobranych i wydatków w świetle dyscypliny finansów publicznych – moment powstania obowiązku.
10. Przebieg postępowania egzekucyjnego w administracji przy dochodzeniu roszczeń z tytułu nienależnie pobranych świadczeń.
11. Obowiązki i uprawnienia wierzyciela od 25.03.2024 r. Tryb postępowania wierzycieli należności pieniężnych w świetle obowiązującego rozporządzenia.
12. Postępowanie upominawcze – działania informacyjne, zasady wystawiania upomnień, wysokość kosztów upomnienia, prawidłowe doręczenie upomnienia, przedawnienie kosztów upomnienia od 25.03.2024 r.
13. Wszczęcie egzekucji administracyjnej po zmianach. Skierowanie tytułu wykonawczego do egzekucji wg regulacji od dnia 25.03.2024 r. Tytuł wykonawczy – rodzaje, prawidłowe wystawienie, braki w tytule wykonawczym, sposób złożenia. Postępowanie organu egzekucyjnego w przypadku nieprawidłowo wypełnionego tytułu wykonawczego. Pełnomocnik w postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
14. Zarzuty w sprawie egzekucji administracyjnej i postępowanie w przypadku złożenia zarzutów przez Zobowiązanego.
15. Poszukiwanie przez wierzyciela majątku lub źródeł dochodu zobowiązanego.
16. Zawieszenie postępowania egzekucyjnego – przesłanki i obowiązki wierzyciela.
17. Umorzenie postępowania egzekucyjnego – funkcjonowanie zmian.
18. Koszty postępowania egzekucyjnego w administracji z uwzględnieniem regulacji wprowadzonych nowelizacją 25 marca 2024 roku.
19. Omówienie przepisów przejściowych.
20. Studium przypadku. Dyskusja.
Cena: 590 zł + 23% VAT*
* do ceny nie doliczamy podatku VAT w przypadku finansowania szkolenia ze środków publicznych
Cena obejmuje:
• dostęp do platformy MS Teams w czasie realizacji szkolenia
• autorskie materiały szkoleniowe
• certyfikat
• dostęp do platformy szkoleniowej na okres 6 miesięcy
Każda zgłoszona osoba musi dysponować komputerem lub innym urządzeniem mobilnym z wbudowanym głośnikiem (opcjonalnie kamerą i mikrofonem) oraz dostępem do Internetu.
Wyżej wymieniony sprzęt nie obliguje Państwa do udostępniania swojego wizerunku, jest potrzebny, aby móc aktywnie uczestniczyć w szkoleniu.
Szkolenie organizowane przez ADN Akademia Biznesu.
Harmonogram szkolenia
Godziny zajęć: 10:00-15:00
Masz pytania? Chętnie odpowiemy.
Anna Pyrzanowska
22 208 28 38
anna.pyrzanowska@adn.pl