Kodeks postępowania administracyjnego – z uwzględnieniem zmian wprowadzonych tzw. ustawą deregulacyjną Rafała Brzoski
Kategoria: Prawo, Szkolenia budżetowe
Ekspert zagadnień prawnych.
Przedmiotem szkolenia jest szczegółowe omówienie procedury administracyjnej z uwzględnieniem zmian wprowadzonych tzw. Ustawą deregulacyjną Rafała Brzoski.
Szkolenie adresowane jest do pracowników organów administracji publicznej biorących udział w procesie administracyjnym, radców prawnych, kierowników jednostek organizacyjnych i ich zastępców.
1. Kodeks postępowania administracyjnego – wprowadzenie.
2. Zasady ogólne postępowania administracyjnego i ich praktyczne zastosowanie w ramach prowadzonych postępowań administracyjnych, najczęstsze uchybienia-przykłady, jak uniknąć wady decyzji spowodowanej naruszeniem zasad ogólnych, nowe podejście do zasady szybkości i prostoty postępowania (po nowelizacji 2025), zasada przyjaznej administracji a zmiany deregulacyjne.
3. Wszczęcie postępowania administracyjnego- inicjatywa wszczęcia postępowania administracyjnego, forma, treść podania, wady podania i ich sanowanie, zasadność odmowy jego wszczęcia.
4. Podmioty postępowania administracyjnego i sposoby reprezentacji:
a) pojęcie organu administracji publicznej, rodzaje, właściwość rzeczowa, miejscowa i instytucjonalna, upoważnienie do prowadzenia postępowania – pełnomocnictwo administracyjne, przekazywanie zgodnie z właściwością (warsztat pisania zawiadomień w oparciu o art. 65 i art. 66 KPA z uwzględnieniem klauzul informacyjnych RODO).
b) przesłanki i tryb wyłączenia organu i wyłączenia pracownika organu administracji publicznej
5. Pojęcie strony postępowania administracyjnego, uczestnicy na prawach stron (organizacje społeczne, Prokurator RPO, RPD)- analiza interesu prawnego i faktycznego- warsztat pisanie postanowień o dopuszczeniu do udziału w postępowaniu i o odmowie dopuszczenia do udziału w postępowaniu administracyjnym.
6. Pełnomocnik w postępowaniu administracyjnym, rodzaje pełnomocnictwa, w tym ustanowienie pełnomocnictwa w postaci dokumentu elektronicznego, sposób jego dokumentacji. Skuteczność pełnomocnictwa, obowiązywanie, wygaszanie, odwołanie, przedstawiciel w postępowaniu administracyjnym. Orzecznictwo sądów administracyjnych i stanowisko doktryny.
7. Terminy załatwienia sprawy, bezczynność organu i przewlekłość postępowania- warsztat -pisanie stanowiska organu administracji na którego bezczynność lub przewlekłe postepowanie złożono ponaglenie.
8. Doręczenia, w tym doręczenia elektroniczne- analiza przypadków.
a) doręczenia tradycyjne,
b) doręczenia elektroniczne – sposoby wysyłki elektronicznej, przedmiot i podmiot doręczeń elektronicznych, dokumentowanie doręczenia i badanie skuteczności doręczenia, zasady sporządzania skanów dokumentów i nadawanie im mocy oryginału, sporządzanie kopii pism otrzymanych w postaci elektronicznej,
c) nowe brzmienie art. 45 i nowa regulacja art. 45a doręczenie osobie uprawnionej do reprezentowania adresata w przypadku niemożności doręczenia pisma w sposób określony w art. 45 KPA, domniemanie doręczenia wprowadzone w art. 45a KPA,
d) odmowa przyjęcia korespondencji – skutki prawne,
e) domniemania i fikcje prawne w przedmiocie doręczeń w postępowaniu administracyjnym,
f) różne inne formy doręczenia w postepowaniu administracyjnym,
g) skutki niedoręczenia pisma procesowego, w tym konsekwencje niedoręczenia decyzji,
h) ustawa o doręczeniach elektronicznych i zmiany wynikające z wejścia w życie jej regulacji,
i) procedura przekazywania akt drogą elektroniczną do sądów administracyjnych po złożeniu skargi.
9. Wezwania (cel, treść, adresaci, forma i tryb) – warsztat – pisanie przykładowych wezwań, zlecenie udzielenia pomocy prawnej.
10. Postępowanie dowodowe (katalog środków dowodowych i jego charakter, przesłanki, forma i tryb przeprowadzania poszczególnych dowodów, reguły dowodzenia, zasada swobodnej oceny dowodów, rola organu administracji publicznej w postępowaniu dowodowym) – warsztat – sporządzenie przykładowych postanowień wydawanych w ramach postępowania dowodowego, sporządzenie przykładowego protokołu i adnotacji służbowej.
11. Poświadczenia za zgodność z oryginałem dokumentu przez pracownika organu prowadzącego postępowanie.
12. Zawieszenie postępowania (z urzędu i na wniosek) – warsztat – przygotowanie przykładowego postanowienia w przedmiocie zawieszenia postępowania administracyjnego, nowości wprowadzone w nowych § 4-7 art. 97- możliwość umorzenia postępowania, prawo do wniesienia sprzeciwu dla pozostałych stron, przesłanka interesu społecznego, brak konieczności doręczenia decyzji o umorzeniu postepowania administracyjnego.
13. Wydanie decyzji (rodzaje decyzji, elementy jej treści, błędy praktyczne w konstruowaniu decyzji, rygor natychmiastowej wykonalności, prawomocność a ostateczność decyzji administracyjnej, środki zaskarżenia) – warsztat – przygotowanie wzoru decyzji administracyjnej, nowe rozwiązania art.105 § 3 i 4- możliwość dołączenia załączników na trwałym nośniku informacji do decyzji wydanej w postaci papierowej za zgodą strony.
14. Postanowienia, zażalenie (forma, elementy składowe i tryb wydawania) – warsztat – przygotowanie wzoru przykładowego postanowienia nowości w art. 124 i art. 125 KPA.
15. Umorzenie postępowania administracyjnego – warsztat – przygotowanie przykładowej decyzji w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego.
16. Udostępnianie akt – warsztat – opracowanie postanowienia o odmowie udostepnienia akt postępowania.
17. Postępowanie odwoławcze:
a) forma, termin i tryb wniesienia odwołania,
b) postępowanie w trybie autokontroli organu I instancji-warsztat- przygotowanie przykładowej decyzji w oparciu o art. 132 KPA – zmiany w zakresie art. 132 KPA wprowadzone ustawą deregulacyjną, możliwość uchylenia lub zmiany decyzji w całości lub w części,
c) dopuszczalność odwołania, postępowanie odwoławcze merytoryczne, rodzaje rozstrzygnięć w postępowaniu odwoławczym,
d) oświadczenie o zrzeczeniu się odwołania,
e) sprzeciw od decyzji kasatoryjnej – wymogi formalne i tryb jego wnoszenia oraz rozpoznania,
f) forma uwzględnienia skargi strony w trybie autokontroli (art. 54 § 3 p.p.s.a.),
g) zakaz reformationis in peius, nowe rozwiązania wprowadzane art. 139a KPA.
18. Tryby nadzwyczajne:
a) wznowienie postępowania (przesłanki, właściwość organu, przedmiot postępowania, rodzaje rozstrzygnięć) – warsztat – opracowanie przykładowego postanowienia i decyzji w postępowaniu wznowieniowym,
b) uchylenie decyzji (przesłanki, właściwość organu, forma i tryb),
c) stwierdzenie nieważności decyzji (przesłanki, właściwość organu, forma i tryb) – warsztat – opracowanie przykładowego postanowienia i decyzji w postępowaniu nieważnościowym,
d) wygaśnięcie decyzji (przesłanki, właściwość organu, forma i tryb).
19. Wydawanie zaświadczeń (definicja zaświadczenia, treść, forma i tryb).
20. Zagadnienia z zakresu postępowań skargowych (tryb, terminy, odwołania) – warsztat – opracowanie przykładowej odpowiedzi na skargę i wniosek wniesione w postepowaniu nieprocesowym administracyjnym.
21. Kary pieniężne w postępowaniu administracyjnym – zmiany wprowadzone ustawa deregulacyjną.
Cena: 690 zł + 23% VAT*
* do ceny nie doliczamy podatku VAT w przypadku finansowania szkolenia ze środków publicznych
Cena obejmuje:
• dostęp do platformy szkoleniowej na okres 6 miesięcy
• uczestnictwo w zajęciach
• materiały szkoleniowe
• przerwy kawowe
• lunch
• certyfikat
Miejsce i godziny zajęć
Miejsce zajęć: centrum w/w miasta
Godziny zajęć: 10:00 – 15:00
Szkolenie organizowane przez ADN Akademia Biznesu.
Masz pytania? Chętnie odpowiemy.
Anna Pyrzanowska
22 208 28 38
anna.pyrzanowska@adn.pl