Szkolenie Online Krajowy System e-Faktur (KSeF) – nowe wytyczne dla przedsiębiorców z modułem IT (prezentacja integracji z KSeF na przykładzie wybranego systemu)
Kategoria: Online Podatki, Szkolenia online Księgowe i Finansowe
Marcin Borkowski – prawnik, ekspert podatkowy, Senior Associate w spółce doradztwa podatkowego ADN, specjalista w zakresie postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, podatku od towarów i usług oraz podatku dochodowego. Doświadczenie zawodowe zdobywał pracując w organach podatkowych. Obejmował stanowisko zastępcy Naczelnika Urzędu Skarbowego oraz pełnił rolę trenera podatkowego w utworzonym przy Ministerstwie Finansów – Centrum Edukacji Zawodowej. Przeszkolił kilkuset pracowników różnych organów podatkowych m.in. Krajową Informację Podatkową, Ministerstwo Finansów, izby skarbowe, urzędy kontroli skarbowej, urzędy skarbowe. Wieloletni praktyk prawa podatkowego. Posiada doświadczenie w optymalizacji prawno-podatkowej. Autor i współautor wielu publikacji prawnych oraz podatkowych. Publikacje w szczególności dla portalu prawno-podatkowego TaxFin.pl. Wykładowca wyższych uczelni oraz komercyjnych szkoleń otwartych i zamkniętych w zakresie prawa cywilnego, prawa gospodarczego oraz prawa podatkowego (w szczególności podatku VAT i Ordynacji podatkowej). Prowadził zajęcia dla służb finansowo-księgowych, departamentów podatkowych oraz pracowników technicznych reprezentujących różne branże i sektory gospodarki. Obecnie realizuje szkolenia i warsztaty dla ADN Akademii. Prowadził zajęcia m.in dla: PKP SA, Orlen Asfalt Sp. z o.o., Uniteam Poland Sp. z o.o., GSG Service Sp. z o.o., PAMAPOL SA, IKEA Purchasing Services Poland Sp. Z o.o., Roche Diagnostics Polska Sp. z o.o.
Marcin Pacyna – adwokat i doradca podatkowy. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim. Doświadczenie zdobywał w jednej z najlepszych wrocławskich Kancelarii Radców Prawnych, w której w latach 2002-2003 zajmował się prawem gospodarczym, w tym prawem działalności gospodarczej, prawem cywilnym oraz prawem podatkowym. Jest autorem wielu artykułów z zakresu prawa podatkowego publikowanych na łamach min. „Gazety Prawnej”, „Gazety Podatkowej”, „Biuletynu dla Służb Ekonomiczno-Finansowych”, „Poradnika VAT” czy też „Przeglądu Podatku dochodowego”. W 2012 r. Marcin Pacyna wraz z innymi doradcami podatkowymi został założycielem Grupy Doradców Podatkowych – spółki doradztwa podatkowego, angażującej w 100% polski kapitał, mającej na celu obsługę postępowań podatkowych większych przedsiębiorstw.
Michał Krawczyk – ekspert podatkowy, Wspólnik w Kancelarii KrafTax Sp. z o.o. W branży podatkowej od 1999 r. W latach 1999 – 2014 pracownik organów podatkowych, w tym 4 lata pracy w Izbie Skarbowej we Wrocławiu w dziale podatku VAT oraz 11 lat pracy w kontroli podatkowej. Od roku 2014 współpracuje z kancelariami podatkowymi oraz prowadzi własną działalność gospodarczą. W latach 2008 – 2014 współtworzył i prowadził szkolenia w ośrodkach szkoleniowych Ministerstwa Finansów oraz w ramach Centrum Edukacji Zawodowej Resortu Finansów. Ukończył Szkołę Coachów Biznesu oraz Szkołę Trenerów Biznesu. Autor i współautor publikacji podatkowych.
Iwona Biernat-Baran – prawnik, doradca podatkowy (nr wpisu 12273). Posiada ponad 10 – letnie doświadczenie zawodowe związane z prawem podatkowym. Początki kariery związała z pracą w administracji skarbowej, m.in. w urzędzie skarbowym oraz izbie skarbowej. Obecnie prowadzi kancelarię doradztwa podatkowego. Poza pracą zawodową realizuje również pasje naukowe jako doktorant w Zakładzie Prawa Finansowego WPiA UJ, gdzie kończy przygotowywać pracę doktorską dotyczącą kontroli podatkowej. Na tym Wydziale prowadzi również zajęcia dla studentów z zakresu prawa podatkowego. Specjalizuje się w prawie podatkowym proceduralnym. Posiada bogate doświadczenie związane z kontrolą podatkową. Jest autorką publikacji z zakresu prawa podatkowego oraz organizatorem i uczestnikiem wielu konferencji naukowych, na których prezentuje tematy związane z prawem podatkowym. Prezes Stowarzyszenia Doktorantów i Doktorów Prawa Podatkowego.
Dawid Borycka – przedsiębiorca, trener, praktyk biznesu. Ukończył studia podyplomowe na kierunkach Rachunkowość zarządcza i controlling oraz Zarządzania Projektami. Prowadzi firmę zajmującą się automatyzacją oraz cyfryzacją procesów biznesowych. Na przestrzeni wielu lat nadzorował wdrożenia elektronicznych obiegów faktur rozwiązań OCR na różnych systemach. Dziś doradza firmom w jaki sposób dostosować obecne procesy do KSeF z wykorzystaniem już wdrożonych aplikacji bądź z wykorzystaniem zewnętrznych narzędzi w tym robotyzacji procesów biznesowych (RPA).
Szkolenie ma charakter analityczny, nastawione jest na wskazanie potencjalnych obszarów kontroli ze strony organów podatkowych na podstawie posiadanych danych z JPK i KSeF. Dedykowany dla Głównych Księgowych, Dyrektorów Finansowych, a także pracowników dokumentujących i rozliczających podatki.
1. Źródła, z których fiskus czerpie informacje o podatnikach:
a) Krajowy System e-Faktur (KSeF),
b) e Urząd,
c) schemy JPK,
d) STIR,
e) kasy fiskalne on line,
f) Biała lista,
g) MDR (raportowanie schematów podatkowych),
h) digitalizacja resortu finansów.
2. Krajowy System e-Faktur (KSeF):
a) KSeF dobrowolny od 1 stycznia 2022 r.,
b) przesunięcie wejścia KSeF jako obowiązkowego z 1 stycznia 2024 r. na 1 lipca 2024 r.,
c) wydłużenie o dodatkowe pół roku terminu na wdrożenie KSeF przez podatników zwolnionych podmiotowo z VAT,
d) czy warto skorzystać z KSeF w 2023 r.,
e) e Urząd oraz oprogramowania komercyjne do KSeF,
f) interfejs dla celów KSeF,
g) KSeF a Platforma Elektronicznego Fakturowania (PEF) w zamówieniach publicznych,
h) KSeF a Centralne Repozytorium Kas,
i) pojęcie faktury ustrukturyzowanej tj. wystawianej w ramach KSeF,
j) czy wszystkie faktury będą generowane w KSeF?
k) poszczególne pola faktury ustrukturyzowanej (omówienie pól obowiązkowych, opcjonalnych i fakultatywnych) ,
l) schema xml faktury ustrukturyzowanej (konwertowanie plików xml/pdf)
m) jak nadać uprawnienia do dostępu do Krajowego Systemu e-Faktur w celu wystawiania, otrzymywania, przeglądania faktur ustrukturyzowanych,
n) dokument ZAW-FA – zawiadomienie o nadaniu i odebraniu uprawnień do KSeF,
o) bezpośredni dostęp do faktur w KSeF,
p) uwierzytelnienie faktury ustrukturyzowanej,
q) akceptacja odbiorcy faktury ustrukturyzowanej (w czasie przejściowym),
r) data wytworzenia, data przesłania, data wystawienia oraz data otrzymania faktury ustrukturyzowanej,
s) 10 letni okres przechowywania faktur i skutki z tym związane dla podatnika,
t) zwrot podatku VAT w terminie 40 dni a faktury w KSeF,
u) faktury korygujące w KSeF,
v) nota korygująca a KSeF,
w) korekty in minus sprzedawcy a faktury wystawione w KSeF,
x) korekty in minus nabywcy a faktury otrzymane w KSeF,
y) uproszczenia treści faktury korygującej i duplikatu faktury,
z) wydłużenie terminu do wystawienia faktury przed sprzedażą i zapłatą do 60 dni,
aa) zmiany w treści faktur korygujących oraz nowe regulacje dotyczące zbiorczych faktur korygujących,
bb) faktury konsumenckie (B2C) w KSeF,
cc) bilety spełniające funkcję faktury (w tym paragony na autostradach płatnych) a KSeF,
dd) faktury z kas fiskalnych i faktury uproszczone a KSeF,
ee) awaria programu, sieci po stronie podatnika a KSeF,
ff) awaria KSeF po stronie Ministerstwa Finansów,
gg) procedury wewnątrz organizacji dot. fakturowania a KSeF,
hh) sankcje za brak wystawienia oraz za brak przesłania faktury do KSeF.
3. Pakiety SLIM VAT 1-3 oraz jego wpływ na KSeF:
a) konieczność posiadania uzgodnień warunków obniżenia podstawy opodatkowania dla faktur korygujących in minus,
b) doprecyzowania korekty in plus (korekta wsteczna lub bieżąca w zależności od przyczyn korekty),
c) zasady ujęcia faktur korygujących po stronie nabywcy („oderwanie” obowiązku dokonania korekty od faktu otrzymania faktury korygującej),
d) uprawnienie do korekty podatku naliczonego w całym okresie prawa do odliczenia (4 mc),
e) wprowadzenie przepisu o braku obowiązku wystawienia faktury w przypadku, gdy wpłata zaliczki oraz dostawa towarów/usługa zostaną dokonane w tym samym okresie rozliczeniowym,
f) zniesienie konieczności drukowania raportów fiskalnych i dokumentów niefiskalnych z kas rejestrujących on line,
g) obniżenie 20% sankcji VAT do 10% oraz 15 % sankcji do 5%; możliwość odstąpienia od wymierzenia sankcji VAT przez organy podatkowe.
4. Schemy JPK a KSeF:
a) dane raportowane w JPK a KSeF ?
b) spójność JPK_VAT z KSeF,
c) jakie dane z JPK mogą być poddawane automatycznej weryfikacji przez fiskusa,
d) program fiskusa Analizator i wezwania do korekt lub wyjaśnień zapisów w JPK_VAT,
e) KSeF a Biała lista,
f) anulowanie faktury w JPK_VAT i KSeF,
g) korekty w JPK_VAT i skutki w KSeF
h) kontrole krzyżowe zapisów w JPK i KSeF,
i) JPK_FV a faktury ustrukturyzowane,
j) JPK_WB a rozliczenia podatkowe.
k) JPK_MAG i jego wpływ na rozliczenia podatkowe (obowiązek podatkowy, korekty VAT oraz KSeF).
5. KSeF od strony programowej:
a) KSeF w systemie F-K – Prezentacja integracji z KSeF na przykładzie wybranego przez nas systemu F-K (np. Insert, Optima),
b) KSeF – w systemach OCR i elektronicznego obiegu dokumentów – Narzędzia zewnętrzne jako wsparcie w obiegu dokumentów pobieranych z KSeF na przykładzie aplikacji SaldeoSmart,
c) Robotyzacja procesów biznesowych jako alternatywna opcja integracji z KSeF – Rozwiązania dedykowane dla klientów z zagranicznymi bądź własnymi systemami do obsługi faktur.
Cena: 790 zł + 23% VAT
Cena obejmuje:
• dostęp do platformy w czasie realizacji szkolenia
• autorskie materiały szkoleniowe
• certyfikat
• dostęp do platformy szkoleniowej na okres 6 miesięcy
Każda zgłoszona osoba musi dysponować komputerem lub innym urządzeniem mobilnym z wbudowanym głośnikiem (opcjonalnie kamerą i mikrofonem) oraz dostępem do Internetu.
Wyżej wymieniony sprzęt nie obliguje Państwa do udostępniania swojego wizerunku, jest potrzebny, aby móc aktywnie uczestniczyć w szkoleniu.
Harmonogram szkolenia
Godziny zajęć: 10:00-16:45
Masz pytania? Chętnie odpowiemy.
Norbert Saks
22 208 28 85
norbert.saks@adnakademia.pl
Joanna Domaszewska
22 208 28 28
joanna.domaszewska@adnakademia.pl